خانه رشد مجموعه ای برای درمان کودکان اتیسم

ارائه تعریف‌ دقیقی از رشته کاردرمانی خود نیاز به مطلب جداگانه‌ای دارد، چرا که این شاخه یکی از گسترده‌ترین حیطه‌های مربوط به حوزه توانبخشی می‌باشد. با این وجود هدف کلی کاردرمانی، تلاش برای به استقلال رساندن فرد در فعالیت‌های شغلی و روزمره و کم کردن هرچه بیشتر وابستگی‌اش به اطرافیان می‌باشد. در راستای نیل به این هدف تمامی ابعاد ذهنی، جسمی و روانی اختلال فرد توسط متخصص زیر نظر گرفته شده و در راستای بهبودی آنها قدم برداشته می‌شود.

محوریت فعالیت تیم خانه رشد ، تولید محتوا با ارائه آگاهی ها و مشاوره و راهکارها در حوزه ی رشد کودک، اختلالات رشدی مرتبط، توانبخشی، ارزیابی؛ درمان و ارائه راهکارهای مورد نیاز به خانواده ها و سایر متقاضیان می باشد. مشاوران و متخصصان ما بصورت شبانه روزی آماده پاسخ گویی به سوالات و ابهامات شما در ۳ محور اصلی رشد طبیعی کودک، اختلالات رشدی کودک و توان بخشی بزرگسالان و نیز در صورت لزوم ارجاع به مراکز درمانی معتبر می باشند.

یک کلینیک کاردرمانی و گفتار درمانی ، محیطی است که بر اساس متدهای علمی مورد توافق، در جهت ارائه خدمات و برنامه‌های درمانی به مراجعین دارای اختلالات مربوطه، طرح‌ریزی و پایه گذاری شده است. در دنیای امروز، و با گسترش اختلالات توانبخشی همچون نواقص ذهنی و حرکتی، نیاز خانواده‌های افراد دارای این اختلالات به دسترسی به کلینیک مناسب در جهت دریافت خدمات درمانی هرچه بهتر، بیش از پیش شده است.

بیشتر بخوانید:  مینی کیس استوک کامپیوتر

طبیعتا با گسترش این نیاز، حساسیت خانواده‌ها نیز در مورد ویژگی‌های کلینیک مناسب بیشتر می‌شود. البته گستردگی کلینیک‌های کاردرمانی در دنیای امروزه، از یک سو می‌تواند موجب راحت‌تر شدن شرایط برای خانواده‌ها شود و از سوی دیگر می‌تواند زمینه را برای یک درمان غیر علمی و غیر حرفه‌ای فراهم کند.

چرا خانه رشد را انتخاب کنیم ؟

طبیعتا مهمترین و کلیدی‌ترین پیش شرط لازم در مورد یک کلینیک، دارا بودن مجوز از مراجع علمی و اداری مرتبط می‌باشد. مجوز به منزله تایید این کلینیک می‌باشد و البته نصب مجوز در معرض دید خانواده‌ها و مراجعین، بیش از پیش می‌تواند اعتماد آن‌ها را به کلینیک افزایش دهد.

یک کلینیک گفتار درمانی و کاردرمانی به دلیل دارا بودن تجهیزات سایز‌ بزرگ، نیازمند این است که در یک فضای با متراژ بالا تاسیس شود. علاوه بر این، این فضا باید شامل مکانی برای استراحت مراجعین و خانواده‌ها، سرویس بهداشتی، آبخوری، آشپزخانه و … باشد تا بتواند سایر نیازهای مراجع و خانواده را در طول جلسات درمانی پوشش دهد.

بیشتر بخوانید:  5 گام اساسی برای استفاده ی صحیح از رنگ استخری

مراجعین کلینیک کاردرمانی می‎توانند دارای اختلالات همراه از جمله ضعف‌های سیستم ایمنی باشند. بنابراین نبود بهداشت مناسب می‌تواند زمینه ساز درد و رنج بیشتر این افراد شود. بخصوص در شرایط موجود و به دلیل شیوع ویروس کرونا، این مساله بیش از پیش اهمیت خود را نشان می‌دهد. ایجاد فاصله گذاری مناسب، ضد عفونی هر روزه، و تعبیه ملزومات بهداشتی مناسب از ضروریات یک کلینیک کاردرمانی مناسب می‌باشد.

نبض تپنده یک کلینیک کاردرمانی برای پیش بردن روند درمانی، تجهیزات کلینیک است. طبیعتا تجهیزات ناایمن و مستهلک می‌تواند درصد پیشرفت کار را پایین آورده و احتمال رسیدن به اهداف درمانی را کاهش دهد. بنابراین لازم است که این تجهیزات ایمن و به روز باشند.

یکی از دغدغه‌های اساسی‌خانواده‌ها بخصوص در شهرهای پر جمعیت تر، دسترسی مناسب کلینیک می‌باشد. یک کلینیک مناسب کلینیکی است که در فضای مناسب شهر از لحاظ فرهنگی و با دسترسی مناسب از نظر مترو،  اتوبوس و ناوگان عمومی واقع شده باشد. چرا که اکثریت خانواده‌ها توان این را ندارند که در کنار هزینه‌های درمان، هزینه‌ های اضافی برای رفت و آمد و … را تحمل کنند. همچنین مساله دیگری که باید حتما رعایت شود، تاسیس کلینیک در یک نقطه مناسب از نظر فرهنگی در جهت بالا بردن آرامش مراجعین و خانواده ها می‌باشد.

بیشتر بخوانید:  هدایای مناسب روز پزشک

موارد گفته شده از مهمتربن مواردی است که می‌تواند تفاوت یک کلینیک خوب و بد را رقم بزند. اما آن‌چه که می‌تواند تاثیرگذارتر از همه اینها باشد، شرایط خانواده و مراجع و اجساس آن‌ها نسبت به مجیط درمانی می‌باسد. درمانگر خبره در یک فصای مناسب کلینیکی، روحیه مراجع و خانواده را بهبود بخشیده و تاثیر برنامه‌های درمانی را بالاتر می‌برد.

مطلب پیشنهادی

5 گام اساسی برای استفاده ی صحیح از رنگ استخری

رنگ استخری یکی از پرکاربردترین محلول های موجود در زمینه ی پوشش دهی سطوح کف …