5 گام اساسی برای استفاده ی صحیح از رنگ استخری

رنگ استخری یکی از پرکاربردترین محلول های موجود در زمینه ی پوشش دهی سطوح کف و همچنین دیواره های استخرها می باشند که به جهت فرمولاسیون پیچیده و بسیار مقاوم اولین گزینه ی انتخابی برای اینگونه پروژه های هیجان انگیز خواهند بود.

قبل از آنکه بخواهید یک برنامه ریزی دقیق برای بکارگیری از رنگ های استخری داشته باشید لازم است که یک عملیات راهبردی برای شناخت دقیق انواع این رنگ ها را در دستور کار خود قرار دهید که در ادامه به طور مفصل به این امر مهم خواهیم پرداخت. اما برای رسیدن به یک نتیجه ی مطلوب در پایان کار پنج مرحله یا گام مهم را به قرار ذیل دنبال می کنیم :

خرید رنگ استخری و تجهیزات با کیفیت از مراکز مجاز

قطعاً خرید رنگ های استخری می تواند کل فرآیند پوشش دهی شما را تحت تأثیر قرار دهد لذا مهم ترین فاکتور انتخاب یک مجموعه ی برند که به عنوان تولید کننده ی محصولات رنگی نیز باشد، بیش از همه در اولویت قرار دارد. تجهیزات مورد استفاده معمولاً غلتک ها هستند که برای حصول بهترین نتیجه، ما ضخامت ⅜ اینچ با پرزهای نه چندان ضخیم را پیشنهاد می کنیم.

وقت کافی برای آماده سازی سطح بگذارید

به طور کلی رنگ های استخری باید روی سطوح تمیز، هموار و از همه مهمتر بدون ترک های ساختاری اعمال شوند لذا بعد از ترمیم و اصلاح نقایص سطح یک شستشوی عالی و یا حتی اسیدشویی را حتماً انجام دهید.

بیشتر بخوانید:  اطلاعاتی درباره کشور عمان

رعایت محدوده ی زمانی برای خشک شدن کامل

این بازه ی زمانی برای انواع رنگ استخری کاملاً متفاوت است که برای رنگ های اپوکسی در بهترین شرایط 7  تا 10 روز و برای نوع آکریلیک نیز 3 روز است. اما سعی کنید مطابق دستورالعمل های ارائه شده عمل کنید و حتما تا رسیدن به یک پوشش سخت صبر کنید.

توجه به وضعيت آب و هوا

اگر در روز اجرای پروژه احتمال وقوع بارندگی وجود دارد به هیچ عنوان عملیات رنگ آمیزی را آغاز نکنید چرا که رنگ اپوکسی و همچنین رنگ های لاستیکی (rubber paint) سازگاری خوبی با رطوبت ندارند حال آنکه به دوره زمانی برای خشک شدن کامل رنگ آکریلیک پایه آب نیز افزوده خواهد شد.

مسدود سازی و عایق بندی مجراهای خروجی و سطوح جانبی

به عنوان یک قاعده ی کلی نواحی خاصی در سطح استخر وجود دارد که نباید به رنگ استخری آغشته شوند که این نقاط می تواند مجرای تخلیه، و همچنین سطح استخرها که در تماس با دیواره ها قرار دارند، باشند.

معرفی رایج ترین انواع رنگ استخری

  • رنگ آکریلیک پایه آب (water based acrylic paint)

این رنگ ها در درجه ی اول جایگزین مناسبی برای رنگ استخری از نوع rubber هستند و علاوه بر عدم انتشار آلاینده های مضر سازگاری بیشتری نیز با محیط زیست دارند. این قابلیت نیز وجود دارد که از آن ها بر روی سطوحی استفاده کرد که از قبل با رنگ استخری آکریلیک پوشش دهی شده اند. کوتاه ترین بازه زمانی برای خشک شدن را دارند اما در مقابل دوام اپوکسی ها قدری بیشتر از آن هاست.

  • رنگ اپوکسی پایه حلال (solvent based epoxy paint)
بیشتر بخوانید:  صفر تا صد تحصیل در اوکراین

با توجه به پایه حلال بودن رنگهای اپوکسی اغلب ماندگاری فوق‌العاده بالایی دارند بطوریکه حداقل تا 8 سال را تضمین می کنند از طرفی قابلیت اعمال بر روی هر سطحی از جمله بتن، گچ و حتی فایبرگلاس را نیز دارند. بالاترین دوره زمانی برای خشک شدن را دارند و اجرای فرآیندهای آماده سازی نیز در آن ها نسبتاً شدید خواهد بود. اینکه از کدام نوع رنگ استخری استفاده کنید به نوع کاربری شما بستگی دارد و غالباً استخرهای عمومی و حتی خصوصی نیز اپوکسی ها را ترجیح می دهند اما اگر فرصت کمی در اختیار دارید اکریلیک ها بهترین گزینه خواهند بود.

چه زمانی باید استخر خود را رنگ آمیزی کنید ؟

اینکه چه زمانی استخر خود را رنگ آمیزی کنید به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آن شناسایی جنس بستر استخر می باشد قطعاً سطوح بتنی و فایبرگلاس ویژگی های خاص خود را دارند و تاثیر مستقیمی بر زمان پوشش دهی شما می گذارند. زمان آخرین رنگ آمیزی خود را تخمین بزنید و با توجه به نوع رنگ استخری از پیش اعمال شده سعی کنید اگر از نوع اکریلیک است تقریباً بعد از 3 تا 5 سال رنگ آمیزی مجدد کنید و اگر از نوع اپوکسی است بعد از تقریباً 8 تا حداکثر 10 سال این عملیات را تکرار کنید تا استحکام بستر بیشتر شود.

بیشتر بخوانید:  8 شهر بزرگ برتر که پایتخت نیستند

این نکته را به یاد داشته باشید که هیچگاه زمان اعمال رنگ استخری را به تأخیر نیندازید زیرا رطوبت می تواند به لایه زیرین نفوذ کند که در چنین شرایطی مراحل بازسازی مجدد سخت تر خواهد بود.

خرید رنگ استخری با کیفیت از شرکت رانا کیمیا فام

تهیه مواد اولیه مرغوب، بهره گیری از تجهیزات و ماشین آلات مدرن و به دنبال آن تولید رنگ استخری با کیفیت از اولویت‌های شرکت رانا کیمیا فام محسوب می شود. لذا با توجه به تجربه ی بی نظیری که کلیه ی شرکت های مطرح ملی در خرید خود از این مجموعه دارند سبب شده است تا یک اطمینان خاطر نسبت به دیگر اقشار جامعه نیز فراهم شود. بنابراین اگر پروژه ای را در دستور کار خود دارید حتما با دریافت مشاوره تخصصی از شرکت رانا کیمیا فام روند سهل و آسانی را در پیش بگیرید.